Menu

Vyřešte izolaci domu na generace dopředu

Dřív to bylo nemyslitelné, dnes už vám může izolace na domě vydržet i několik generací. Stačí se jen oprostit od běžně používaných polystyrenu či minerální vlny a otevřít dveře novým, výrazně lepším izolačním materiálům. Třeba takové PUR pěně.

Česko ležící spící

Asociace výrobců minerálních izolací ve spolupráci s portálem svepomoci.cz před pár týdny zveřejnily výsledky ankety, ze které vyplynulo, že čeští kutilové nejčastěji svoje stavby zateplují polystyrenem (60 %) a minerální vlnou (30 %). Ačkoliv se ankety zúčastnili převážně kutilové, kteří si takto izolovali své chaty a chalupy, jasně tím demonstrovali povědomí společnosti o izolačních materiálech. Trošku jsme v tomto směru zaspali.

V Americe a západní Evropě už totiž podobné izolační materiály dávno odepsali a mnohem častěji používají jiné. Třeba zmíněná PUR pěna se v Americe aplikuje už od 60. let minulého století – a byť měla ze začátku jisté problémy se svým dopadem na životní prostředí, dnešní PUR pěny jsou ekologicky i zdravotně naprosto v pořádku. Přesto se jim v Česku dvakrát nedůvěřuje.

Čísla nelžou

Čísla přitom hovoří jasně. Klíčovým parametrem účinnosti izolací je součinitel tepelné vodivosti – čím je tento součinitel nižší (materiál hůře vede teplo), tím lepším izolantem je. A zatímco PUR pěna má součinitel tepelné vodivosti λ = 0,023, klasický pěnový polystyren (EPS) λ = 0,035. Každý stavebník vám potvrdí, že toto už je pořádně velký rozdíl – PUR pěna zkrátka izoluje o poznání lépe.

Řešením není ani extrudovaný polystyren (XPS), který má sice v porovnání s klasickým pěnovým polystyrenem nižší součinitel tepelné vodivosti (λ = 0,030), ale v přímém souboji s PUR pěnou stále zaostává. Alespoň co se izolačních vlastností týče – svou cenou už ji téměř dorovnává.

Izolace na celý život

Je to nejspíš právě cena, která české domácnosti od zateplení PUR pěnou odrazuje. Za m3 pěnového polystyrenu zaplatíte asi 1 500 – 2000 Kč, minerální vlna stojí zhruba stejně. Oproti tomu PUR pěna vás vyjde na dvojnásobek až trojnásobek. Jenže každá mince má dvě strany…

… pomineme-li teď lepší izolační vlastnosti PUR pěny (díky kterým ušetříte na vytápění a vyšší investice se vám rychle vrátí), je potřeba vzít v úvahu také životnost izolace. A i v tomto směru PUR pěna své konkurenty hravě předčí.

Každý upřímný stavebník vám potvrdí, že minerální vlna po 10 letech ztratí cca 2/3 svého objemu. Nebo že foukaná celulóza začne sedat a řídnout už po dvou letech od aplikace. A ani oblíbený polystyren není po pár letech zrovna v nejlepší kondici. Konvenční izolační materiály zkrátka mají tendenci v čase snižovat svou účinnost – a vás tak dřív nebo později čeká jejich renovace. Tedy dodatečná investice.

Oproti tomu s PUR pěnou nic takového nenastane. Pěna nesedá, neřídne, je odolná proti hlodavcům. To potvrdily i nezávislé testy prováděné na nemovitostech po 10 letech – izolační pěna měla úplně stejnou strukturu a úplně stejné izolační vlastnosti, jako krátce po aplikaci.

Jediné, co PUR pěně může trošku uškodit, je UV záření. Mluvíme tu sice o úbytku asi jednoho milimetru za 10 let, ale spolehliví dodavatelé i přesto pěnu na střechách pro jistotu opatřují UV nátěrem. Ten jakékoliv degradaci zabraňuje – a je tak zárukou, že nová izolace vám vydrží na generace dopředu. A to teď opravdu nepřeháníme.

Chytrá pěna HS GROUP s.r.o.

www.chytrapena.cz