Menu

Krok za krokem: Jak na úvěr?

Rozhodli jste se realizovat investičně náročnou rekonstrukci bytového domu a vaše vlastní zdroje na její pokrytí nestačí? Řešením je využít úvěr od některého z peněžních ústavů. Jak ale zjistit, co čerpání úvěru obnáší, a přesvědčit ty, kteří se bojí zadlužení? Na radu, jak postupovat, jsme se zeptali Ladislava Kouckého, manažera pro bytová družstva a SVJ z ČSOB:


 

1) Řekněte nám, jak vysoký úvěr potřebujete a kolik je váš dům schopen měsíčně splácet – ČSOB vám navrhne optimální dobu splatnosti a přijatelnou výši měsíční splátky.

2) Pokud výše vašeho měsíčního přídělu do fondu oprav na splácení úvěrů nestačí, banka vám doporučí, na jakou úroveň je vhodné měsíční příděl navýšit.

3) Podle vašeho zadání vám banka připraví na výběr několik možných variant splácení úvěru - při různé délce splatnosti, úrokové sazbě či výši měsíční anuitní splátky.

4) Na základě konkrétních čísel je pak daleko snazší přesvědčit družstevníky či vlastníky o tom, že cesta využití úvěru je lepším řešením než dlouholeté spoření.

5) Do průměrné zadluženosti 300 000 korun na byt lze u ČSOB získat úvěr zcela bez zajištění (SVJ) nebo zajištěný pouze biankosměnkou družstva.

6) Bytová družstva a SVJ mohou dnes úvěr čerpat za daleko výhodnějších úrokových podmínek než jednotliví družstevníci či vlastníci bytů - nyní lze úvěr získat i s úrokovou sazbou   okolo 2 %.

7) Některé banky navíc nabízejí i odpuštění poplatků či podobné benefity.

8) ČSOB poradí, jak je nutné investici, přijetí úvěru a popř. i jeho zajištění schválit a poskytne vzor právně čistého usnesení shromáždění vlastníků či členské schůze.